Colombia Las Moras
Hela bönor 250 grAM
179.00 kr
Det här är ett regionalt våtförädlat kaffe från familjeägda gårdar i Huila, Colombia. Fermenteringsmetoden har utvecklats och övervakas av två av kaffeproducentvärldens främsta profiler: Jhoan Vergara från Finca Las Flores och Néstor Lasso från Finca El Diviso.
Kaffet genomgår en tvåstegsfermentering där en aerob fermentering följs av en anaerob. Därefter används metoden Thermal Shock, där kaffet snabbt kyls och värms med kallt respektive varmt vatten för att stabilisera fermenteringen och bevara de aromer och smaknyanser som utvecklats under fermentationen.
Kaffet har fått namnet Las Moras, som betyder björnbär på spanska; en tydlig hint om vad som väntar i koppen. Här står den mogna frukten i centrum med juiciga toner av björnbär, mjuka mjölksyrade nyanser och en ren, livlig citrusfrisk syra. Resultatet är ett uttrycksfullt kaffe med krämig munkänsla och en lång, fruktig eftersmak.
| Vikt | 0.25 kg |
|---|---|
| Land | Colombia |
| Producent | Regional Blandning |
| Region | Acevedo & Pitalito – Huila |
| Växthöjd | 1.700 – 1.850 meter |
| Art/Varietet | Castillo, Caturra, Colombia |
| Processmetod | Aerob & Anaerob |
| Torkmetod | Kaffet soltorkas naturligt under tak och avslutas med en mekanisk eftertorkning i silo för att nå optimal och jämn fukthalt. |
| Skördeperiod | Februari-April 2026 |
| Lott-storlek | 16000 kilo |
Gringos köpvillkor
- Fri frakt över 350 SEK (annars 65:-) i Sverige
- Internationell frakt beronde på land
- Leveranstid 2-3 dagar inrikes










