El Salvador San Andres SL28
Hela bönor
16,7€
- SEK: kr 185,00
ÄNTLIGEN SÅ ÄR DEN NYA SKÖRDEN FRÅN FAMILJEN MAGANÀ HÄR!
Detta är en makalöst mjukfyllig bärtorkad mikrolott från familjen Magaña och variteten SL28.; den kommer ursprungligen från Kenya och planterades på deras gård San Andres för 5 år sedan.
Träden ger nu sin stora skörd för första gången. Kaffet har handplockats under två dagar, första gången i mars och den andra i april. Kaffet har sedan fått torka i sitt eget bär under öppen sol i tre dagar, innan det flyttats över i skuggan för en tre veckor långsam torkning. Metoden ger ett kaffe med mjuk frukt och chokladsötma i karaktären. Här finns också fina toner av torkad tropisk frukt.
Familjen Magaña har sina gårdar i regionen Apaneca och vårdar dem med stor omsorg och känsla. Vi har känt Angel och hans familj i mer än 15 år och köper hela deras skörd. Familjen har ett stort engagemang för både miljö och kvalitet, de strävar alltid efter att bli lite bättre för varje år. Filosofin handlar om att odla och framställa kaffe i samklang med naturen, en djupgående omsorg om balansen i jorden och ekosystemet. Deras gård är hem för en mängd fåglar och andra djur.
MER OM VARIETEN SL 28
SL28 är en av Afrikas mest kända och uppskattade kaffevarieteter. Den togs ursprungligen fram i Kenya på 1930-talet och har sedan dess spridit sig till andra delar av kontinenten – särskilt till Arabica-områdena i Uganda – och numera även till Latinamerika.
Varieten trivs bäst på medelhöga till höga höjder och kan utveckla enastående kvalitet när terroiren motsvarar dess krav. SL28 är tålig mot torka men känslig för de vanligaste kaffesjukdomarna. Den är också känd för sin rustikhet – en egenskap som gör att plantan kan lämnas utan skötsel i flera år, till och med årtionden, och ändå återgå till produktiv odling.
Genetiska tester har nyligen bekräftat att SL28 är besläktad med Bourbon-gruppen. Träden kan bli mycket gamla – i många delar av Kenya finns fortfarande produktiva SL28-plantor som är mellan 60 och 80 år gamla.

Vikt | 0,25 kg |
---|---|
Land | El Salvador |
Producent | Familjen Magaña |
Region | Apaneca |
Växthöjd | 1580 meter |
Art/Varietet | SL28 |
Processmetod | Bärtorkad |
Torkmetod | Upphöjda torkbäddar under skydd |
Skördeperiod | Mars – April 2025 (två plockningar) |
Lottstorlek | 1240 kilo |
Gringos köpvillkor
- Fri frakt över 350 SEK (annars 65:-) i Sverige
- Internationell frakt beronde på land
- Leveranstid 2-3 dagar inrikes
Du gillar kanske också…
-
-
-
-
Single OriginChokladig, Fyllig, SötFrån 12,5€
- SEK: kr 139,00 - kr 1 995,00
Relaterade produkter
Relaterade produkter
-
-
-
-
Single OriginMAKADAMIANÖT, mild krydda, MJÖLKCHOKLADFrån 13,4€
- SEK: kr 149,00 - kr 165,00